کانال تلگرام دی اسپورت
کد خبر: 75512  زمان: 24 بهمن 1396 - 01:16

یادداشت روز;

هفته بیست و سوم لیگ برتر؛ در مجموع رضایت بخش به غیر از دو بازی


هفته بیست و سوم با به ثمر رسیدن 21 گل و میانگین گلزنی 2.62 برای هر بازی و میانگین گلزنی 1.31 برای هر تیم به پایان رسید.


به گزارش "دی اسپورت" , لیگ برتر در روزهای اول و دوم این هفته، با میانگین گلزنی رضایت بخش 3 گل (و بیشتر) برای هر بازی دنبال میشد، تا اینکه دو تساوی صفر صفر در روز سوم این هفته، میانگین گلزنی رضایت بخش این هفته را کمی تحت تاثیر قرار داد.

به سراغ تحلیل و بررسی تک تک مسابقات این هفته می رویم.

 

تراکتورسازی _ گسترش فولاد؛ قرمزها برنده دوئل سرخ آبی تبریز

 

هرچند که گسترشی ها کار گلزنی در نیمه اول را با زنيدپور آغاز کردند، اما با دو گل در یک ششم پایانی تراکتورسازی بازی را واگذار کردند. گل مهدی کیانی در قلعه تایم نشان داد که روح امیر همچنان در تبریز سرگردان است. عملکرد تراکتورسازی در سه بازی آخری این تیم بسیار رضایت بخش ارزیابی میشود؛ یعنی کسب هفت امتیاز از نه امتیاز موجود. این نوع امتیاز گیری را به احتمال زیاد مدیون تغییراتی است که روی نیمکت خود انجام داده است، به گونه ای که انگار خون تازه ای به رگ های این تیم پرطرفدار کشور تزریق شده است. 

گسترش که با ديفالت تساوی در چهار هفته به این دیدار پا گذاشته بود، بالاخره توانست نتیجه ای غیر از تساوی بگیرد، هرچند که این توانستن در قالب شکست بود.

 

صنعت نفت آبادان _ پرسپولیس؛ هت تريک به سوی قهرمانی

 

پرسپولیس تا اینجای فصل، توانسته پنج حریف خود را هت تريک کند (نفت تهران، گسترش فولاد، استقلال خوزستان، پیکان، صنعت نفت). همچنین، پرسپولیس در 86.95 درصد از بازی هایش موفق به گلزنی شده است، یعنی فقط در این بیست و سه هفته مقابل سه تیم موفق به گلزنی نشده است؛ پیکان و پدیده (دور رفت)، نفت تهران (دور برگشت). این آمار نشان از زهرآگین بودن خط آتش این تیم دارد. طرح بعضی از سؤالات مانند اینکه "آیا پرسپولیس در نهایت قهرمان میشود یا  خیر، یا آیا اینکه علیپور آقای گل میشود یا خیر" با نتیجه و حوادث این بازی بسیار نخ نما و کلیشه ای تر از قبل به نظر می رسد. احتمالا ما با طرح سوالات جدیدتر میتوانیم دنبال طرح تحقیقی جذاب باشیم: آیا پرسپولیس میتواند رکوردی نیز به قهرمانی خود اضافه کند؟ آیا پرسپولیس میتواند همین روند عالی و نوار پیروزی را در جام باشگاههای آسیا نیز داشته باشد؟ آیا علیپور می تواند رکورد گلزنی در یک فصل لیگ برتر را در کل تاریخ بشکند؟ چه تمهیداتی در نظر گرفته شود که علیپور، فرآیند طارمی شدن را طی نکند؟

 

سایپا _ ذوب آهن؛ جدال پر گل پر افتخار ترین مربی ها

 

چهار دیدار قبلی این دو تیم، دلیل محکمی برای پیش بینی تساوی پیکار این دو تیم بود، اما برخلاف گذشته این بازی برد و باخت داشت. ذوب آهن نشان داد که فقط تمایل به گلزنی در دهک های ابتدایی و پایانی دارد و با باقی دقایق بازی کاری ندارد. علی دایی و مهدی ترابی هم نشان دادند که اهداف بزرگی در سر می پرورانند. علی دایی با تعویض طلایی (رضا جعفری) تیر خلاص را زد و قلعه نویی که دید در میدان نمی تواند موفقیتی کسب کند، درصدد برگزاری کنفرانس به سبک جالب درآمد. افشاگری بعد از باختن که در این هفته ها مد شده است، هرچه به پایان لیگ نزدیک شویم، کم نخواهیم داشت. فقط یک پیشنهاد بسیار ریز به مربیان عزیز داریم و اینکه وقتی تیم تان پیروز بازی شد و داور و زمین و هوا خوب بود نیز میتوانند افشاگری کنند، باشد که موثرتر افتد. زیر سوال بردن همه چیز دقیقا وقتی که تیم باخته، خود به تنهایی مدرک معتبری بر اصالت نداشتن بعضی از حرف هاست.

 

استقلال _ سپیدرود؛ کپی هت تريک از روی دست پرسپولیس

 

شروع گلزنی استقلال در همان دقیقه ای که پرسپولیس در این هفته به گل رسیده بود، استارت خورد. این امر بخوبی گویای این نکته بود که استقلال چه سودایی در سر دارد. با شروع بازی و از همان ابتدا معلوم بود که شاهد یک هت تريک دیگر خواهیم بود. تفاوت میان هت تريک استقلال و پرسپولیس در فاصله گل های به ثمر رسیده است. سه گل استقلال از بیرون خط هیجده شلیک شده، ولی تنها یک گل پرسپولیس به این طریق به ثمر رسیده است. پس دورکاري در گل زدن در دستور کار استقلال قرار دارد. اصلا چه معنایی دارد وقتی تیمی دارای شوت زن های قهاری است، توپ را تا محوطه دروازه پاسگاري کند و گل بزند! 

سپیدرود نیز با این باخت خود را در دروازه سیاه لیگ نگه داشت. حتی افشاگری های سرمربی این تیم هم امتیاز برای این تیم محسوب نمی شود، و باید برد تا امتیاز به حسابت واریز کنند.

 

پدیده _ پارس جنوبی جم؛ اعاده حیثیت بند "پ" های لیگ برتر به نفع جنوب

 

پارس جنوبی را که کم کم عادت کرده بودیم، بعنوان یک تیم مدعی و سکونشين ببینیم، چند هفته ای بود که رنگ برد را ندیده بود. در واقع، با اتمام نیم فصل اول، گویی کسب سه امتیاز توسط این تیم نیز تمام شده است. برای رد کردن این فرضیه آنها یک تیم باشخصیت دیگر در نیم فصل اول را بردند. آنها با این پیروزی خود را در جمع پنج تیم برتر در جدول رقابت ها نگه داشتند. پارس جنوبی جم به همراه پرسپولیس تنها میهمانان پیروز این هفته بودند و بقیه مهمانان نتوانستند سه امتیاز بازی را از میزبانان بربایند.

پدیده نیز که تقریبا قبل از آن کسر، جزء پنج تیم بالانشین جدول دیده می شد، وضعیت بسیار جالبی در نیم فصل دوم ندارد. پیروزی تنها در یک بازی نیم فصل دوم، نشان می دهد که این تیم با دوران اوج خود در نیم فصل اول دور است. محمد قاضی با گل کردن پنالتی خود در دقیقه 58 این بازی، به 463 دقیقه چشم انتظاری هواداران این تیم برای تماشای گل تیم محبوب شان پایان داد.

 

استقلال خوزستان _ فولاد؛ دربي شهر غبار بدون هیچ گرد و خاکی

 

تا قبل از انجام این بازی، تعداد گل های این هفته لیگ برتر در پنج بازی، 18 گل بود؛ یعنی میانگین گلزنی قابل قبول 3.6 . اما نتیجه این بازی بر میانگین گلزنی این هفته اثر منفی گذاشت. در بازی که سهم هر تیم فقط یک اخطار باشد، معلوم است که بازی درگيرانه ای هم نبوده است. اگر موفق به تماشای این بازی نشده اید، هیچ چیزی را از دست نداده اید که هیچ، تازه نود دقیقه در وقت خود صرفه جویی کرده اید. با کسب تساوی در این دیدار، استقلال خوزستان در چهار دیدار است که رنگ برد را ندیده است. این درحالی است که هفته آینده نیز باید در مقابل تیم رده نخست لیگ برتر امسال صف آرایی کند، آن هم بصورت مهمان. رده 15 نشان دهنده وضعیت نامساعد لستر ایران است.

 

پیکان _ سیاه جامگان؛ برد سپيد گونه ای پیکان

 

سه نبرد قبلی میان این دو تیم را پیکان برده بود. همچنین پیکان با جایگاه هشتمی در جدول پا به این بازی گذاشته بود. همه‌ی این آمار ها و همچنین وضعیت ته جدول سیاه جامگان گواه این بود که پیکان برنده این بازی است. تنها نکته منفی تیم پیکان این بود که آنها در یازده هفته طمع برد را نچشیده بودند (هرچند که بازی با فولاد آنها به تعویق افتاده است). در این دیدار کنت ایکه چوکو نیجریه ای، در موفقیت تیم پیکان نقش عمده ای را بازی کرد. همچنین او با اخراج خود آخرین پازل تاثیر خود در این بازی را چید و راهی رختکن شد.

 در طرف دیگر، سپیدرود در هفته هفدهم آخرین شکار تیم سیاه جامگان بوده است. سیاه جامگان با انجام این مسابقه در شش دیدار است که طعم شیرین سه امتیاز را نچشیده است. البته سیاه جامگان در طول این بیست و سه هفته دوبار در بازی های این فصل پیروز شده است. سیاه جامگان تنها سپیدرود را در رفت و برگشت دبل کرده است، به گونه ای که انگار سپیدرود قرارداد بسته که هرطور شده به این تیم ببازد. سیاه جامگان به گونه ای به ته جدول چسبیده است که گویی قصد جدایی از این سلول را ندارد. به نظر می‌رسد که سیاه جامگان در نهایت در همین سلول، برای رهایی از فشار لیگ برتر خودکشی کند.

 

سپاهان _ نفت؛ نبرد مسالمت آمیز تیم های همسایه در جدول

 

تیم های نفت و سپاهان که رتبه های دوازدهم و سیزدهم را در جدول به خود اختصاص داده بودند، به مصاف یکدیگر رفتند.

نتیجه این دیدار نیز میانگین خوب گلزنی در هفته را تحت شعاع قرار داد. با انجام این بازی و رقم خوردن این نتیجه، جایگاه هیچکدام از این دو تیم تغییر نکرد. بطور کلی با انجام بازی های این هفته تنها جایگاه دو تیم با یکدیگر جابجا شد و جایگاه 14 تیم نسبت به هفته 22، بدون تغییر باقی ماند. تنها جایگاه پیکان با گسترش فولاد نسبت به هفته قبل تغییر کرده است و جایگاه بقیه تیم ها بدون تغییر و بکر مانده است

 

یادداشت : دکتر محسن زهری بیگدلیمرتبط:


نظرات کاربران
  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، «مدیر سایت» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما: