کانال تلگرام دی اسپورت
کد خبر: 71229  زمان: 17 مهر 1396 - 20:00

اختصاصی دی اسپورت

مجتبی پوربخش: با دست خالی برنامه می‌سازیم


برنامه «فوتبال یک» با رویکردی متفاوت روزهای جمعه روی آنتن شبکه ورزش می‌رود برنامه‌ای که صدای رسای لیگ یکی‌هاست و در مقایسه با برنامه‌های مشابه موفق‌تر بوده است. 


به گزارش دی اسپورت , برنامه «فوتبال یک» با رویکردی متفاوت روزهای جمعه روی آنتن شبکه ورزش می‌رود برنامه‌ای که صدای رسای لیگ یکی‌هاست و در مقایسه با برنامه‌های مشابه موفق‌تر بوده است. چرا؟ مجتبی پوربخش مجری و تهیه‌کننده جوان فوتبال یک می‌گوید: این نظر لطف شماست ولی ما تلاش می‌کنیم از لحاظ کیفیت، سطح برنامه را بالا نگه داریم و چیزی را سرسری نگیریم. لیگ یکی هستیم اما لیگ یکی فکر نمی‌کنیم.

اما پرتابل و پلی‌بک‌های متنوع و مصاحبه جالب و مستندگونه رامین راستاد بازیگر شناخته‌شده تئاتر و سینما با تصویربرداری بدیع مجید گل‌سفیدی فلیمبردار سریال پرمخاطب پایتخت از جمله ایده‌هایی است که به برنامه فوتبال یک جان تازه‌ای بخشیده است. همین موارد به علاوه اطلاع‌رسانی دقیق از اخبار، اتفاقات، حاشیه و متن مسابقات لیگ دسته اول این برنامه را هیجان‌انگیز و دیدنی کرده است.

بر همین اساس گزیده ای از مصاحبه خبر ورزشی با مجتبی پوربخش را در زیر می خوانیم 

 

* چرا شبکه ورزش؟ چه شد که از این شبکه استارت زدید؟

من متولد شهرستان رشت هستم و چند سالی هم در شبکه باران، رادیو گیلان و نشریه نسیم شمال فعالیت کردم تا اینکه به دعوت آقایان پیمان یوسفی و مزدک میرزایی برای همکاری در برنامه اختصاصی لیگ دسته اول به شبکه ورزش آمدم. از آن روز ۵ سالی می‌گذرد و بسیار خوشحال و مفتخرم که با این شبکه همکاری می‌کنم.

* شبکه ورزش چه تفاوتی با سایر شبکه‌های تلویزیونی دارد؟

به هر حال همه شبکه‌های تلویزیونی تلاش می‌کنند رضایت مخاطب را جلب کنند و برای ما ارزشمند هستند اما به نظرم تفاوت اصلی در تخصصی بودن شبکه ورزش است. شبکه ورزش، شبکه جوان با مدیران جوانی است که به رغم برخی مشکلات با همدلی، رفاقت، یکرنگی و اعتماد به نیروی انسانی توانسته‌اند کار را جلو ببرند و این موضوع واقعاً جای دست‌مریزاد دارد. جا دارد در همین ابتدای مصاحبه از همه مسئولان، مدیران و دست‌اندرکاران شبکه ورزش تقدیر و تشکر داشته باشم چون از نزدیک شاهد تلاش این عزیزان هستم.

* رویکرد شما در فوتبال یک چیست؟ می‌خواهید برنامه‌ای به سبک و سیاق ۹۰ را روی آنتن ببرید یا هدف اصلی شما تبلیغ لیگ دسته اول است؟

در برنامه فوتبال یک وظیفه سنگینی بر عهده ماست. متأسفانه یا خوشبختانه تنها رسانه دیداری اهالی لیگ یک هستیم. وقتی برنامه انحصاری می‌شود بالطبع کار سخت‌تر خواهد بود. همه انتظار دارند به تیم شهرشان توجه ویژه‌تر شود در حالی که الان ۱۸ تیم در لیگ دسته اول حضور دارند و پراکندگی شهری به مراتب بیشتر از لیگ برتر است. ما هم به همراه دوستان و همکارانی که در اتاق فکر برنامه یا بخش فنی کنار خودمان داریم سعی می‌کنیم رضایت مخاطبان را به دست بیاوریم. سه هدف را هم در این برنامه مد نظر داریم؛ اول کمک کنیم لیگ دسته اول بیشتر دیده شود، دوم مشکلات تیم‌های کم‌نام و نشان و شهرهای کوچک‌تر حل شود و سوم مبارزه با فساد و ناپاکی است که امیدوارم برای همیشه در فوتبال ایران ریشه‌کن شود.

* برخی‌ها معتقدند در رسانه‌ها به لیگ دسته اول بی‌توجهی می‌شود. شما که از نزدیک درگیر این رقابت‌ها هستید فکر می‌کنید لیگ یک ارزش پرداخت رسانه‌ای بیشتر را دارد؟

بی‌تعارف قابل قیاس با لیگ برتر نیست. لیگ برتر به خاطر حضور استقلال و پرسپولیس و کسب سهمیه آسیایی باارزش‌تر است اما جذابیت‌های لیگ یک هم کم نیست به شرط آنکه رسانه‌‌‌ها به چشم خریدارانه‌تری به آن نگاه کنند.

* در این چند سال اخیر چهره‌هایی همچون جواد نکونام، مهدی پاشازاده، محمود فکری، رسول خطیبی و... وارد لیگ دسته اول شدند. آیا حضور این آدم‌ها توانسته است لیگ یک را جذاب‌تر کند؟

صددرصد حضور امثال نکونام، پاشازاده، فکری، خطیبی و... توانسته این مسابقات را جذاب‌تر کند کما اینکه سال گذشته هم محمد مایلی‌کهن، علیرضا مرزبان، مهدی تارتار و... چنین کرده بودند.

* آیا تیم‌های شهرستانی و لیگ دسته اولی به اندازه همکاری لیگ برتری‌ها با عادل فردوسی‌پور با شما همکاری می‌کنند؟

یکی از بزرگترین مشکلات تولید برنامه فوتبال یک، عدم پخش زنده رقابت‌هاست. فقط مسابقات سه تیم پخش زنده می‌شود و این یعنی فیلم دوسوم رقابت‌ها را باید به سختی و دشواری فراوان با دست خالی تهیه کنیم. اغلب با یک دوربین باید خودمان ضبط کنیم و از طرق مختلف از اتوبوس، هواپیما و... گرفته باید فیلم بازی‌ها را با تأخیر در تهران تحویل بگیریم. البته با وجود این مشکلات گزارشگران خوب و مستعدی را در شهرستان‌ها شناسایی کردیم و در حال همکاری با آنان هستیم.

* خود شما از شهرستان رشت به این جایگاه رسیدید. آیا واقعاً درصدد استفاده از استعداده ای گزارشگری در شهرستان‌ها هستید؟

من گذشته خودم را فراموش نکردم و به همین خاطر ارزش و اهمیت خاصی برای گزارشگران زحمتکش شهرهای مختلف قائل هستم. همین امسال 6،5 گزارشگر جدید آوردم که به شدت هم از کار آنها راضی هستم و در آینده از آنان بیشتر هم خواهید شنید.

* با گلایه‌های هفتگی مدیران، سرپرستان و مدیران لیگ دسته اولی چطور کنار می‌آیید؟

(می‌خندد) می‌سوزیم و می‌سازیم! البته از شوخی گذشته بسیاری از این دوستان هرگز فکرش را نمی‌کنند با چه مرارت و سختی ما سه ساعت برنامه را روی آنتن می‌بریم آن هم با چنین گستره‌ای و این رنگ و لعاب! اینکه چه تعداد نیروی انسانی کمی برای تولید داریم و این عزیزان ما را با برنامه‌هایی با سابقه و افراد به مراتب بیشتر قیاس می‌کنند. این در حالی است که ما با دو تدوینگر و سه نویسنده و یک دستیار تولید کارها را جلو می‌بریم و تعدادی گزارشگر زحمتکش شهرستانی. با این حال سعی می‌کنیم همه حرف‌ها، گلایه‌ها، انتقادات و حتی اعتراض‌ها را بشنویم و در جهت بهبود برنامه از آن بهره ببریم.

در لیگ برتر و پوشش مسابقات آن عادل فردوسی‌پور تنها نیست و حتی رسانه‌های نوشتاری هم کمک‌‌حال برنامه ۹۰ هستند. از این حیث تنها نیستید؟

برنامه عادل فردوسی‌پور سال‌هاست روی آنتن می‌رود و ما برنامه‌ای نوپا هستیم. تلاش می‌کنیم حق مطلب را در مورد لیگ یک ادا کنیم و مطمئن هستیم این تلاش توسط رسانه‌های مکتوب هم دیده خواهد شد.

شما یکی از کسانی بودید که اعتقاد داشتید دو سهمیه برای صعود تیم‌ها به لیگ برتر کم است. این ایده برای جلب اعتماد دسته‌ اولی‌هاست یا اعتقاد قلبی شماست؟

من قبل از آنکه مجری باشم فوتبالی‌ام. در دانشگاه هم در رشته رسانه ورزشی تحصیل می‌کنم و با ادله کافی می‌گویم دو سهمیه کم است. اضافه کردن نصف یا حتی یک سهمیه کامل دیگر به لیگ یک برای صعود به لیگ برتر به نفع فوتبال ایران و پاکی آن است. با افزوده شدن سهمیه لیگ یکی‌ها و شانس دادن به ۶ یا ۷ تیم برای صعود و امیدوار نگه داشتن این تیم‌ها تا روز آخر می‌توان جلوی فساد و زد و بندها را گرفت. از آن گذشته در جام‌حذفی همین امسال توان لیگ یکی‌ها در تقابل با لیگ برتری‌ها به همه کارشناسان و مردم ثابت شد.

* مسائل فنی برنامه شما با وجود رامین راستاد که نگاهی سینمایی دارد یا حضور مجید گل‌سفیدی به عنوان فیلمبرداری مطرح خیلی باکیفیت شده است. توضیحی می‌دهید؟

همان روز اولی که مدیران شبکه ورزش اعتماد کرده و تهیه‌کنندگی برنامه فوتبال یک را به من واگذار کردند روی یک نکته تأکید داشتند که در لیگ دسته اول کیفیت برنامه پایین نیاید. بر همین اساس سعی کردم این توصیه را جدی بگیرم و فراتر از لیگ یک برنامه بسازیم. بر همین اساس و با همه توان و به کمک همکارانم تلاش داشتیم برنامه‌ای درخور از لحاظ فنی و کیفی روی آنتن ببریم و امیدوارم این اتفاق افتاده باشد. رامین راستاد و گل‌سفیدی هم بر بنده منت گذاشتند و از آنها بی‌نهایت سپاسگزارم که از دوستان صمیمی من هستند. رامین و مجید هر دو علاقه خاصی به فوتبال دارند و دلی کار می‌کنند و به خاطر همین کارشان بیشتر دیده شده است.

* ممنون از اینکه با وجود مشغله کاری فراوان دعوت ما را پذیرفته و به خبرورزشی آمدید. در پایان اگر حرف ناگفته‌ای دارید در خدمتیم؟

(به شوخی) از شما سپاسگزارم که ما لیگ یکی‌ها را هم دیدید! (با خنده ادامه می‌دهد) شوخی کردم! خبرورزشی پرتیراژترین روزنامه ورزشی کشور است که بنده برای شما و همه رسانه‌های نوشتاری و زحمتکشان این عرصه احترام قائلم و کماکان خودم را از شما می‌دانم. در پایان اگر اجازه بدهید تشکری صمیمانه از همکاران در برنامه خود داشته باشم که بدون هیچ چشمداشتی و عاشقانه زحمت می‌کشند تا فوتبال یک سرپا بماند و لیگ دسته اول فوتبال کشور هم دیده شود.مرتبط:


نظرات کاربران
1396/07/18 - 08:45
2
4
ده دقیقه هم به خونه به خونه و در ادامه هم ملوان و نساجی مازندران!!سهم بقیه تیم ها یک دقیقه بود
1396/07/18 - 08:42
3
4
آره باور کردیم!!! همه میدونن پارسال فقط طرف تیم های شمالی رو می گرفتی! در حالیکه رسانه باید بی طرف باشه،پارسال هر بار برنامه رو میدیدم بیست دقیقش به سپیدرود و نظرمحمدی اختصاص داشت
1396/07/18 - 02:41
2
3
یکم فقط یکم عدالت تو برنامت رعایت کن!
  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، «مدیر سایت» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما: